BOSKA PROPORCJA

(Phi) φ ≈ 1.61803398874989484820 …

(Pi) π ≈ 3.141592653589793238462 …

e ≈ 2.718281828459045235360287…

3 wyjątkowe liczby niewymierne. Jak nóż, widelec i łyżka. Jak 3 krzyże na Golgocie, jak mirra, kadzidło i złoto. Jak „Święta Trójca”.

„podoba mI się tylko piękno, w pięknie zaś – kształty, w kształtach proporcje, a w proporcjach – liczby. Umiar, kształt i ład.” Św. Augustyn Z HIPPONY.

Czego dokonał św Augustyn?

ŚW Augustyn wypracował teorię boskiego oświecenia (illuminatio), które sprawia, że poznajeMY w sobie odzwierciedlenie myśli Boga, stanowiących pierwsze zasady poznania.

Witajcie surferzy i kapitanowie łodzi podwodnych!


Cześć, jestem Sylwek i pasjonuję się programowaniem oraz akwarystyką.

Z racji programistycznego zacięcia mam styczność z taki abstrakcyjnymi tworami jak bity, bajty, stringi, tablice, tabele. Ale wszystkie te typy danych są reprezentowane w pamięci komputerów jako ciąg bitów, czyli ciąg zerojedynkowy.

1 i 0 , czyli dwa stany są podstawą bramki logicznej, procesorów. Komputery działają tak jak im to zadamy i dają właśnie podstawowe odpowiedzi czyli prawda i fałsz. Tak operując pomiedzy tymi dwiema flagami wykonują dziesiątki lub setki milionów operacji na sekundę, MIPS (millions instructions per second).

Ale każda instrukcja procesora (rozumiana jako składnia języka procesora Asembler), daje się zapisać za pomocą wartości dziesiętnych lub reprezentować w systemie szesnastkowym, który dobrze współgra z systemem dwójkowym. Zatem to liczby pełnią kluczową rolę w podejmowaniu decyzji w tym zinformatyzowanym świecie.

Wszystko da się opisać za pomocą liczb.

Tak też jest i w realnym świecie. Już słynny Grecki matematyk Pitagoras twierdził, że liczby są istotą wszystkich rzeczy. Miał rację.

Współczesny świat trochę zwariował na ich punkcie, szczególnie jeśli chodzi o system dzisiętny i jego zastosowanie w ekonomii i praktyczne zastosowanie pieniadza.

W tym blogu znajdziecie szereg znalezionych w sieci informacji na temat liczb, głównie Złotej Liczby. Niektóre opracowania będą moje własne.

Prowadzę kilka projektów, zatem to nie jedyna strona, którą obsługuję.

Zachęcam do lektury.


Jedna odpowiedź do “Witajcie surferzy i kapitanowie łodzi podwodnych!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *